دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد بررسی وجود یا عدم وجود ژن مقاومت به متی سیلین در استافیلوکوکوس آرئوس¬های جدا شده از منابع مختلف از جمله مواد غذایی، اسکناس، ورم پستان و عفونت های انسانی

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد

عنوان : بررسی وجود یا عدم وجود ژن مقاومت به متی سیلین در استافیلوکوکوس آرئوس¬های جدا شده از منابع مختلف از جمله مواد غذایی، اسکناس، ورم پستان و عفونت های انسانی

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد

عنوان : بررسی وجود یا عدم وجود ژن مقاومت به متی سیلین در استافیلوکوکوس آرئوس¬های جدا شده از منابع مختلف از جمله مواد غذایی، اسکناس، ورم پستان و عفونت های انسانی

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده پایان نامه درج نمی شود

(در فایل دانلودی نام نویسنده موجود است)

تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

فصل اول

مقدمه و هدف

 

مقدمه و هدف

استافيلوكوك­ها، باكتري­های گرم مثبت و كروي شكل بوده كه به صورت خوشه­هاي نامنظمي قرار مي­گيرند. اين ارگانيزم بدون حركت است و اسپور توليد نمي­كند. اين باكتري­ها در انواع مختلفي از محيط­های كشت تكثير يافته و داراي فعاليت متابوليكي شديد هستند، كربوهيدارت­ها را تخمير كرده و رنگدانه­هايي به رنگ سفيد تا زرد رنگ (طلايي) توليد مي­كنند. استافيلوكوك­ها با توليد كاتالاز از استرپتوكوك­ها تفريق داده مي­شوند.

استافیلوکوکوس آرئوس[1] كوآگولاز مثبت بوده كه همين امر آن را از انواع ديگر استافيلوكوك­ها متمايز مي­سازد. خواص بيماري­زايي استافیلوکوکوس آرئوس به طور عمده به علت فاكتورهاي متنوع حدت از قبيل فاکتور جمع کننده[2]، کواگولاز[3]، پروتئینA[4]، انتروتوکسین­ها، توکسین­های اکسفولیاتیو[5]، نوکلئاز[6] و همولایزین­ها [7] است (تاج بخش، 1376).

استافیلوکوکوس آرئوس جزء فلور نرمال پوست و بيني است. اين باكتري پاتوژن عمده­اي براي انسان و حيوان محسوب مي­شود.

اين باكتري باعث ايجاد طيف وسيعي از بيماري در انسان از عفونت خفيف پوستي تا زخم­هاي عفوني يا عفونت­هاي جدي از قبيل سپتی­سمی[8]، اندوکاردیت[9]، عفونت استخوان[10] و سندرم شوك سمي[11] مي­شود به خصوص به طور عمده نوعي از مسموميت غذايي توسط اين باكتري به وسيله­ي یک انتروكسين مقاوم به حرارت ايجاد مي­شود.

استافیلوکوکوس آرئوس همچنين در حيوانات دوشا و به خصوص در حيوانات مبتلا به ورم پستان[12] به عنوان يك پاتوژن واگيردار است. ورم پستان يك بيماري عفوني مهم در گاوهاي شيري در سراسر جهان است.

بيش از 80 درصد از سويه­هاي استافیلوکوکوس آرئوس آنزیم پنی­سیلیناز[13] توليد مي­كنند. آنتي­بيوتيك­هاي بتا-لاكتام از قبيل متی­سیلین به پني­سيليناز مقاوم هستند و به طور گسترده براي درمان عفونت­هاي استافیلوکوکوس آرئوس استفاده مي­شوند.

مقاومت دارويی استافیلوکوکوس آرئوس به متی­سیلین (MRSA) به صورت اوليه در سال 1961 مطرح شد و اولين مدارک وقوع عفونت در سال 1968 شرح داده شد. سويه­های MRSA در بسياری از بيمارستان­های سراسر جهان از سال 1970 گسترش پيدا کرد به گونه­ای که عفونت­های  MRSAدر سال 1995، 22 درصد از عفونت­های استافيلوکوکی گزارش شده است در حالی که در سال 2004 به 63 درصد افزايش يافته است. در سال 1991 شيوع استافیلوکوکوس آرئوسهای مقاوم به پنی­سیلین 91 درصد بود در حالی که استافیلوکوکوس آرئوسهای مقاوم به متی­سیلین، 29 درصد بود و اکنون مقاومت  استافیلوکوکوس آرئوس به متی­سیلین و داروهای گوناگون ديگر افزايش يافته است.

در سال 1970، MRSA به عنوان يك مشكل جدي در آمریکا مطرح شد. سويه هاي MRSA به آنتي­بيوتيك­هاي بتا-لاكتام، شامل همه­ي بتا-لاکتام های مقاوم به پنی سیلیناز مقاوم هستند. اين مقاومت عمدتاً وابسته به ژن mecA است. اين ژن پروتئين متصل شونده به پنی­سیلین (PBP2α[14]) را کد می­کند و بنابراين به عنوان يک مولکول شاخص مورد قبول است. PBPs آنزيم­های ضروری هستند که برقراری ارتباط­های متقاطع بین زنجیره­های موازی (مجاور)[15]پپتيدوگليگان­ها را در ديواره­ی سلولی باکتری­ها کاتاليز می­کنند و هدف آنتی­بيوتيک متی­سیلین در سويه­های استافیلوکوکوس آرئوس حساس است.

شكل اوليه انتقال MRSA به صورت شخص به شخص و از طريق تماس مستقیم است. اين باكتري از طريق لوازم بهداشتي شخصي از قبيل حوله و يا تيغ كه با عفونت پوستي تماس داشته مي­تواند منتقل شود. هم چنين تماس­هاي سطحي از جمله استفاده از بانداژهاي آلوده شده با MRSA و يا افرادي كه ذات الریه MRSA دارند مي­توانند از طريق سرفه كردن عفونت را منتقل كنند. افرادی که در بيمارستان­ها کار می­کنند سرعت جایگزینی بالاتری نسبت به افراد عادی دارند.

هدف از این مطالعه: بررسی وجود یا عدم وجود ژن مقاومت به متی سیلین در استافیلوکوکوس آرئوس­های جدا شده از منابع مختلف از جمله مواد غذایی، اسکناس، ورم پستان و عفونت های انسانی مورد تایید قرار گرفته توسط تست­های بیوشیمیایی، با توجه به نقش این باکتری در ایجاد طیف گسترده ای از بیماری­ها در انسان و حیوانات و شیوع این بیماری­ها و پیشگیری از گسترش آن در انسان و حیوانات و مقاوم شدن این باکتری در مقابل آنتی بیوتیک متی سیلین، می­باشد.

 

فصل دوم

کلیات

کلیات

1-2- جنس استافیلوکوکوس

این جنس در خانواده­­ی میکروکوکاسه[16] قرار دارد. استافیلوکوکوس اولین بار درسال 1878 توسط کخ[17] درچرک مشاهده شد و در سال 1880 توسط پاستور[18]در محیط مایع کشت گردید و روزنباخ[19] در سال 1884 کشت خالص باکتری را تهیه نمود (طباطبایی و فیروزی، 1380). نام استافیلوکوکوس از لغات یونانی استافیل[20] به معنی خوشه انگور و کوکوس به معنی حبه منشأ گرفته است (کوین و همکاران، 2011). در این جنس گونه­های متعددی وجود دارد که در این میان استافیلوکوکوس آرئوس در ایجاد بیماری دارای اهمیت ویژه ای است (طباطبایی و فیروزی، 1380).

2-2- خصوصیات ظاهری

استافیلوکوک­ها، سلول­های کروی با قطر حدود یک میکرون و گرم مثبت هستند که به صورت خوشه­های نا منظم شبیه انگور قرار می­گیرند. کوکوس­های منفرد، دو تایی، چهار تایی و زنجیره­ای هم درگسترش­های تهیه شده از محیط­های کشت مایع دیده می­شوند (طباطبایی و فیروزی، 1380).

کوکوس­های جوان شدیدا گرم مثبت هستند اما در کشت­های کهنه تعداد زیادی از باکتری­ها به صورت گرم منفی رنگ می­گیرند. استافیلوکوکوس­ها بی­حرکت بوده و اسپور تولید نمی­کنند. دو ترکیب اصلی دیواره سلولی آن­ها پپتیدوگلیکان[21] و تیکوئیک اسید­های[22] وابسته است (طباطبایی و فیروزی، 1380).

این باکتری­ها کربوهیدرات­ها را تخمیر نموده و رنگدانه­ها­یی را تولید می­کنند که از سفید تا زرد پر رنگ متغیر می­باشند (بروکس وهمکاران، 2010).

3-2- گونه­های استافیلوکوکوس

جنس استافیلوکوکوس حداقل 30 گونه دارد (بروکس و همکاران، 2010). رایج ترین گونه­ای که با بیماری انسان مرتبط هست استافیلوکوکوس آرئوس می­باشد (بیماری­زا ترین و شناخته­ شده ترین عضو این جنس). استافیلوکوکوس اپیدرمیس[23]، استافیلوکوکوس ساپروفیتیکوس[24]، استافیلوکوکوس کاپیتیس[25] و استافیلوکوکوس همولایتیکوس[26] جزء گونه­های این جنس می­باشند (موری و همکاران، 2009). استافیلوکوکوس آرئوس کواگولاز مثبت هست که وجه تفریق آن از سایر گونه ها می باشد. استافیلوکوکوس آرئوس یک پاتوژن مهم برای انسان می­­باشد. تقریبا همه افراد در طول زندگی با بعضی از عفونت­های ناشی از استافیلوکوکوس آرئوس روبرو شده­اند. استافیلوکوکوس­های کواگولاز منفی نیز به عنوان فلور نرمال انسان هستند و گهگاهی باعث عفونت می­شوند. تقریبا 75 درصد عفونت­هایی که توسط استافیلوکوکوس­های کواگولاز منفی ایجاد می­شود ناشی از استافیلوکوکوس اپیدرمیس می­باشد (بروکس و همکاران، 2010). اکثر گونه­های استافیلوکوکوس بی هوازی اختیاری می­باشند بجز استافیلوکوکوس آرئوس تحت گونه انیروبیوس[27] و استافیلوکوکوس ساکارولیتیکوس[28] که این دو در محیط بی هوازی رشد می­کنند (وین و همکاران، 2006). از تست­های بیوشیمیایی ساده می­توان برای تفریق استافیلوکوکوس آرئوس از سایر استافیلوکوکوس­ها استفاده کرد. استافیلوکوکس آرئوس نسبت به تست­های کواگولاز، ترمونوکلئاز، آلکالین فسفاتاز، تخمیر مانیتول واکنش مثبت نشان می دهد. تفریق استافیلوکوکوس­های کواگولاز منفی پیچیدگی بیشتری دارد و در آزمایشگاه­ها معمول نمی­باشد (موری و همکاران، 2009).

[1]Staphylococcus aureus

[2] Clumbing factor

[3] Coagolase

[4] Protein A

[5] Exfoliative toxins

[6] Nuclease

[7] Hemolysins

[8] Septicemia

[9] Endocarditis

[10] Ostitis

[11] Toxic shock syndrome

[12]Mastitis

[13]Penicillinase

[14]Penicillin-binding protein

[15]Transpeptidation cross linking

[16]Micrococcaceae

[17] Koch

[18] Pasteur

[19] Rosenbach

[20] Staphyle

[21]Peptidoglycan

[22] Teichoic acid

[23]S. epidermidis

[24] S. saprophyticus

[25]S. capitis

[26]S.  hemolyticus

[27] S. aureus spp. anaerobius

[28]S.  saccharolyticus

تعداد صفحه : 69

قیمت :14700 تومان

بلافاصله پس از پرداخت لینک دانلود فایل در اختیار شما قرار می گیرد

و در ضمن فایل خریداری شده به ایمیل شما ارسال می شود.

:               info@elmyar.net

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

***  *** ***

جستجو در سایت : کلمه کلیدی خود را وارد نمایید :

 
 

مطالب مشابه را هم ببینید

 

فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید ! سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه های دانشگاهی است. مطالب مشابه را هم ببینید. برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید